Dokonanie wadliwej inwestycji. Jak od niej odstąpić?

Dokonanie wadliwej inwestycji. Jak od niej odstąpić?

Co zrobić gdy, oferta która wydawała się być okazją naszego życia okaże się oszustwem na wielką skalę? Początkowo, większość inwestycji wydaje się rozsądna i bezpieczna, w końcu obiecywane nam jest, że możemy na niej nieźle zarobić. Na to wszystko składają się kolorowe reklamy, mili i uśmiechnięci pracownicy, ładne biuro, itd. W końcu decydujemy się na zainwestowanie swojego kapitału, w nadziei, że go podwoimy lub nawet potroimy! Problem niestety pojawia się wtedy, gdy spółka, w którą zainwestowaliśmy zaczyna unikać z nami kontaktu lub zaprzestaje wypłacać obiecane odsetki.

Niestety, czasami zdarza się, że dokonujemy czynności (inwestycji) pod wpływem błędu. Sytuacje te nie są rzadkością, a przepisy prawa przewidują możliwość odstąpienia od oświadczenia woli, jeśli zostało ono wyrażone pod wpływem błędu. Pozwólcie, że na kanwie niniejszej publikacji, odeślę Was do artykułu (link), w którym możecie przeczytać o tym jak skutecznie odstąpić od umowy lub inwestycji zawartej pod wpływem błędu. Powyższy artykuł został przygotowany w oparciu o głośną sprawę dotyczącą podmiotów Assay Management oraz Assay Alternatywna Spółka Inwestycyjna, które to podmioty oferowały inwestorom tzw. „weksle inwestycyjne”. Przeciwko ww. spółkom zostało wszczęte postępowanie karne, a Prezes UOKiK postawił przedmiotowym spółkom zarzuty i wydał ostrzeżenie konsumenckie.

 

Zarzuty dla CK Investments za ofertę weksli inwestycyjnych

W dniu 7 grudnia 2023 r. Prezes UOKIK poinformował, że postawił zarzuty spółce CK Investments. Przedmiotowa spółka miała oferować konsumentom zakup weksli, wskazując na pewność i bezpieczeństwo inwestycji, tymczasem obietnice gwarantowanego zwrotu kapitału miały wprowadzać konsumentów w błąd. Jak wskazał Prezes UOKIK: CK Investments zajmuje się obrotem nieruchomościami na rynku pierwotnym i wtórnym, oferuje również konsumentom zakup weksli, zapewniając o bezpieczeństwie inwestycji. Tymczasem, jak wskazuje Prezes UOKIK oferowanie i sprzedaż weksli inwestycyjnych może zniekształcać zachowania rynkowe konsumentów. Dodatkowo, informacje przedstawiane przez spółkę w prospektach reklamowych mogą wprowadzać w błąd odnośnie rzekomej gwarancji zwrotu kapitału, podczas gdy ryzyko utraty zainwestowanych środków istnieje i jest bardzo duże. Przeprowadzone przez Prezesa Urzędu postępowanie wyjaśniające potwierdziło konieczność postawienia spółce zarzutów naruszania zbiorowych interesów konsumentów.

Prezes UOKIK w swoim ostrzeżeniu wskazuje dalej, że przedstawiciele CK Investmets w rozmowach telefonicznych, a następnie w przesyłanych pocztą elektroniczną materiałach reklamowych, prezentują informacje o wekslach oferowanych przez spółkę i ich zakupie, jako możliwości dającej prawo „pośredniego inwestowania w nieruchomości”. Oferta weksli promowana była również za pośrednictwem strony internetowej spółki. Co istotne, weksle przedstawiane były jako alternatywa dla lokat bankowych, obligacji skarbowych oraz funduszy inwestycyjnych, co mogło u konsumentów wywoływać niesłuszne przekonanie, że to równie bezpieczny finansowo produkt. Przy pełnej wiedzy o ryzyku jakie niesie oferta, konsumenci mogliby inaczej zarządzić swoimi oszczędnościami. Mają oni prawo zakładać, że otrzymują od przedsiębiorcy pełne, rzetelne i niewprowadzające w błąd informacje – mówi Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.

Podobnie z resztą jak w sprawie dot. spółek z Grupy Assay tj. Assay Management Alternatywna Spółka Inwestycyjna (Assay ASI) oraz Assay Management, informacje przekazywane konsumentom przez CK Investments mogły wprowadzać w błąd co do pewności uzyskania przyszłych korzyści finansowych z inwestycji. Co więcej, Prezes UOKIK wskazał, że w przepisach nie istnieje pojęcie „weksla inwestycyjnego”. Zostało ono wymyślone przez przedsiębiorców na określenie kolejnego produktu umożliwiającego im pozyskanie kapitału. Gwarantem bezpieczeństwa „weksla inwestycyjnego” jest jedynie wypłacalność jego wystawcy – nie są one zabezpieczone systemem gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego ani nie podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. W przypadku utraty płynności finansowej przez wystawcę weksli, konsumenci mogą nigdy nie odzyskać swoich pieniędzy!

 

Co mogę zrobić aby odzyskać zainwestowane pieniądze?

Sytuacja w sprawie takich spółek jak CK Investments czy ASSAY jest dynamiczna, co powinno skłonić inwestorów do szybkiego działania. Pokrzywdzeni konsumenci mogą dochodzić zwrotu wpłaconych środków, po powołaniu się na złożenie oświadczenia woli przy zawarciu umowy wekslowej na skutek istotnego błędu. Po złożeniu takiego oświadczeniu o uchyleniu się od skutków prawnych (w wyniku błędu), powstaje stan prawny, w którym umowę można uznać za niezawartą, a wpłacone środki, jako podlegające natychmiastowemu zwrotowi.

Aby odstąpić od oświadczenia woli, które zostało złożone pod wpływem błędu, muszą zostać spełnione pewne warunki. Zgodnie z art. 84 § 1 i 2 k.c. błąd stanowi wadę oświadczenia woli, gdy posiada dwie cechy wyróżniające: po pierwsze, dotyczy treści czynności prawnej, po drugie, jest istotny.

Błąd co do treści czynności prawnej oznacza mylne wyobrażenie oświadczającego o tym wszystkim, o czym stanowi treść czynności prawnej. Drugą cechą wyróżniającą błąd prawnie doniosły jest jego istotność. Powyższe oznacza, że gdyby składający oświadczenie wiedział o rzeczywistej treści czynności prawnej oraz jej skutkach, nie złożyłby takiego oświadczenia.

Odstąpienie musi nastąpić w odpowiednim czasie. Zgodnie z przepisami osoba, która złożyła oświadczenie obarczone wadą w postaci błędu ma rok od wykrycia błędu na dokonanie uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli.

Jednocześnie należy wskazać, że w przypadku gdy druga strona umowy akceptuje odstąpienie, to oświadczenie woli zostaje unieważnione. Jeśli natomiast druga strona nie akceptuje odstąpienia, jedyną drogą do uchylenia się od wadliwych skutków oświadczenia woli, jest wytoczenie powództwa na drodze cywilnoprawnej.

Niestety, ostatnio coraz częściej słyszymy o tym, że Prezes UOKIK wydaje ostrzeżenie konsumenckie lub stawia zarzuty wybranej spółce w związku z naruszeniem praw konsumentów. Należy więc pamiętać, że podmioty oferujące ryzykowne inwestycje często stosują zaawansowane techniki manipulacyjne, które są mylące i wprowadzają w błąd co do bezpieczeństwa samej inwestycji oraz oferowanego produktu. Ofertę weksli inwestycyjnych mogliśmy znaleźć na stronie wielu spółek, takich jak ASSAY, CK Investments, Credit Royal, Aforti Holding, itd. Jak informuje na swojej stronie Prezes UOKIK – wobec wszystkich tych spółek prowadzone są postępowania wyjaśniające.

Jeśli zainwestowaliście swój kapitał w tzw. „weksle inwestycyjne” lub inne alternatywne inwestycje, kluczowe jest aby jak najszybciej podjąć działania polegające na odzyskaniu zainwestowanych środków, gdyż w przypadku wystąpienia braku płynności finansowej oferenta wkrótce może powstać zagrożenie jego niewypłacalnością, a szansa na odzyskanie środków drastycznie spadnie.


Podsumowanie

Odstąpienie od oświadczenia woli z powodu błędu jest zabezpieczeniem dla wszystkich tych osób, które pod wpływem nieprawdziwych informacji i fałszywie wykreowanego przez drugą stronę stanu faktycznego, podjęły fatalną w skutkach decyzję. Prawo daje możliwość korygowania takich sytuacji i zapewnia ochronę przed skutkami popełnionych błędów. Każda sytuacja wymaga jednak indywidualnej analizy.

Jeśli szukacie wsparcia w związku z chęcią uchylenia się od wadliwego oświadczenia woli zawartej umowy lub dokonanej inwestycji, czy też czujecie się oszukani i nie wiecie jak odzyskać swoje pieniądze, zapraszam do kontaktu poprzez formularz kontaktowy. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania oraz zaproponuję warunki współpracy z Kancelarią. Zespół doświadczonych prawników służy pomocą i rozwiąże wszelkie wątpliwości związane z tym tematem.


Aleksandra Bożek