Windykacja roszczeń na etapie przedsądowym.

Przedsądowe dochodzenie roszczeń jest pierwszym niezbędnym etapem do odzyskania należności. W sytuacji, gdy dłużnik nie spłaca swoich zobowiązań konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków, takie, które należycie zabezpieczą wierzyciela. Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na czym dokładnie polega proces windykacji przedsądowej oraz dlaczego odradzam jej całkowite pominięcie.


Czym jest windykacja przedsądowa?

Windykacja przedsądowa to de facto wszystkie działania podejmowane przez wierzyciela w celu odzyskania należności od dłużnika. Wierzyciel to podmiot, który posiada zobowiązanie wobec dłużnika. Dłużnikiem jest zazwyczaj kontrahent, który nie płaci terminowo faktur lub nie przekazuje umówionych środków pieniężnych pomimo zawartych wcześniej umów (np. najemca, który przestał płacić czynsz za lokal lub kupujący, który nie zapłacił za otrzymany towar). Odzyskanie należności, jeszcze na etapie przedsądowym, pozwala uniknąć wielu kosztów, których poniesienie będzie konieczne w przypadku rozpoczęcia postępowania sądowego przeciwko dłużnikowi.

Windykacja krok po kroku. 

Pierwszym etapem windykacji przedsądowej powinien być kontakt telefoniczny lub e-mailowy
z dłużnikiem. Kolejnym etapem powinno być przygotowanie wezwania do zapłaty, które należy wysłać na adres firmowy lub domowy dłużnika (w zależności od tego, czy zadłużenie jest związane z działalnością gospodarczą dłużnika). Takie wezwanie powinno zawierać dane wierzyciela, dane dłużnika, datę oraz miejscowość, właściwy zwrot wzywający do zapłaty dłużnej kwoty, wskazanie kwoty oraz konta bankowego, na który mają wpłynąć dochodzone środki. Ponadto, powinniśmy wskazać w jakim terminie ma nastąpić zapłata należności, a także pod jakim rygorem (najczęściej wytoczenia powództwa sądowego przeciwko dłużnikowi). Takie wezwanie można powtórzyć, ale nie jest to wymóg. Wystarczy, że pisemne wezwanie do zapłaty wystosujemy tylko raz przed wytoczeniem powództwa. Wówczas powinniśmy je zatytułować "ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty" i jasno zaznaczyć dłużnikowi, że w razie uchybienia terminowi płatności wskazanym w wezwaniu – sprawa zostanie wniesiona do sądu.

Przykład:

Działając w imieniu własnym, wzywam Pana do zapłaty na moją rzecz kwoty 30.000,00 zł (słownie: trzydziestu tysięcy złotych 00/100) na konto bankowe o numerze: 00 1122 3344 5566 7788 9900. Powyższego należy dokonać w nieprzekraczalnym terminie 3 dni od dnia doręczenia niniejszego wezwania, pod rygorem wytoczenia przeciwko Panu powództwa cywilnego o zapłatę, co będzie wiązało się z obowiązkiem poniesienia przez Pana dodatkowych kosztów, w tym m.in. wpisu sądowego oraz kosztów ewentualnej egzekucji.

Ustawowy wymóg wskazania próby polubownego rozwiązania sporu. 

Wraz z dniem 1 stycznia 2016 r. do systemu polskiej procedury cywilnej wprowadzono art. 187 § 1 pkt. 3 k.p.c., na na podstawie którego poszerzono katalog wymogów formalnych pozwu. Teraz – wierzyciel, który zdecyduje się na wytoczenie powództwa musi obowiązkowo wskazać, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku, gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienia przyczyn ich niepodjęcia. Wprowadzenie tego zapisu miało na celu poszerzenie świadomości odnośnie istnienia polskich procedur służących porozumieniu się z dłużnikiem polubownie, tj. jeszcze przed wytoczeniem powództwa.
W związku z powyższym najlepiej wystosować przynajmniej jedno wezwanie do zapłaty, tak aby w razie wytoczenia powództwa móc wskazać, że takową podjęliśmy próbę podjęliśmy.

Odsetki za opóźnienie. 

Oprócz najważniejszej funkcji jaką pełni wezwanie do zapłaty, tj. przypomnienie dłużnikowi tego, że pozostaje w zwłoce z zapłatą należności, wezwanie do zapłaty spełnia również inne bardzo ważne funkcje. Wysłanie do dłużnika przedsądowego wezwania do zapłaty pozwoli wierzycielowi rozpocząć naliczanie odsetek za opóźnienie już od upływu wyznaczonego w wezwaniu terminu do zapłaty. W przeciwnym wypadku, wierzyciel byłby uprawniony do naliczania odsetek za opóźnienie dopiero od dnia doręczenia odpisu pozwu dłużnikowi (w przypadku wszczęcia postępowania sądowego), a jeśli kwota zobowiązania jest duża, również i odsetki za opóźnienie mogą okazać się niemałą rekompensatą za zwłokę.

Przedawnienie.

Należy pamiętać, że w polskim prawie cywilnym roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu, co oznacza, że po upływie określonego przepisu prawa terminu dłużnik może uchylić się od zaspokojenia roszczenia. Przepisy kodeksu cywilnego wskazują na czynności, które prowadzą do przerwania biegu przedawnienia, są to np.. czynności podjęte przed sądem (np. wniesienie powództwa przeciwko dłużnikowi). Skierowanie wezwania do zapłaty w formie pisemnej lub w formie elektronicznej niestety nie przerywa biegu przedawnienia roszczenia. W związku
z powyższym wierzyciel musi przede wszystkim sprawdzić, czy jego roszczenie ulega przedawnieniu w ciągu dwóch, trzech, a może dziesięciu lat. Jest to istotne w kwestii dochodzenia roszczeń na etapie przedsądowym. W sytuacji, gdy zbliża się termin przedawnienia roszczenia nie warto wysyłać kolejnego wezwania do zapłaty, a konieczne pozostaje wytoczenie powództwa przed sądem powszechnym. W przeciwnym wypadku wierzyciel może stracić bezpowrotnie możliwość odzyskania swoich pieniędzy. 

Niemniej jednak, oprócz wytoczenia powództwa przeciwko dłużnikowi, przerwaniem biegu przedawnienia będzie również uznanie długu przez dłużnika.  tzn. przyznanie przez niego, że dług istnieje. Takie oświadczenie najlepiej mieć na piśmie lub w formie elektronicznej, tak aby w razie ewentualnego sporu sądowego móc to udowodnić.

Podsumowanie

W pierwszej kolejności zawsze proponuję wierzycielom przedsądową windykację roszczeń, jako że jest to proces, który zazwyczaj nie wiąże się z dużymi kosztami oraz często pozwala załagodzić spór już na samym początku. Przedstawienie dłużnikowi konsekwencji, które mogą go spotkać w przypadku nieterminowego regulowania zobowiązań (np. koszty postępowania sądowego, koszty egzekucji oraz odsetki) prowadzi często do przyjęcia porozumienia pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem. Wytoczenie powództwa sądowego przeciwko dłużnikowi zawsze powinno być ostatecznością. 

Jeśli szukają Państwo wsparcia w procesie windykacji: dłużnika, zapraszam do kontaktu poprzez formularz kontaktowy. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania oraz zaproponuję Państwu warunki współpracy z Kancelarią. 

http://kaos.pl