Postępowanie restrukturyzacyjne o zatwierdzenie układu

Postępowanie restrukturyzacyjne o zatwierdzenie układu

W dzisiejszym dynamicznym środowisku gospodarczym, przedsiębiorcy często spotykają się z trudnościami finansowymi, które mogą zagrażać ich funkcjonowaniu na rynku. W obliczu pojawienia się problemów finansowych, ci przedsiębiorcy, którzy chcieliby nadal kontynuować swoją działalność gospodarczą, mogą zostać zmuszeni do podjęcia działań restrukturyzacyjnych, aby uniknąć upadłości lub likwidacji.

Postępowanie restrukturyzacyjne może okazać się dla wielu przedsiębiorców istotnym narzędziem umożliwiającym przetrwanie na rynku i ponowne zorganizowanie swojej działalności. Jednym z dostępnych sposobów restrukturyzacji jest m.in. zawarcie układu z wierzycielami, na którym to skupimy się w niniejszym artykule.

 

Czym jest postępowanie restrukturyzacyjne i czym różni się od postępowania upadłościowego?

Postępowanie restrukturyzacyjne to proces mający na celu ochronę przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Głównym celem postępowania restrukturyzacyjnego jest stabilizacja i poprawa sytuacji gospodarczej przedsiębiorstwa. Proces ten istotnie umożliwia ocalenie przedsiębiorcy przed upadłością. Postępowanie restrukturyzacyjne jest dostępne dla każdego przedsiębiorcy, niezależnie od formy prowadzenia działalności, czy to przez osobę fizyczną, czy też w ramach spółki.

Postępowanie upadłościowe natomiast ma na celu zlikwidowanie przedsiębiorstwa, jednocześnie starając się jak najbardziej zaspokoić wierzycieli. Skierowane jest wyłącznie do dłużników, którzy są niewypłacalni. Decyzja o ogłoszeniu upadłości podejmowana jest w momencie, gdy przedsiębiorca faktycznie staje się niewypłacalny.

Należy więc pamiętać, że postępowanie restrukturyzacyjne ma na celu ochronę interesu dłużnika i zachowanie bytu przedsiębiorcy, poprzez takie przeprowadzenie restrukturyzacji, które pozwoli dłużnikowi na normalne funkcjonowanie i dalszy rozwój działalności. Postępowanie upadłościowe natomiast ma na celu ochronę interesu wierzycieli oraz ich jak najszybsze zaspokojenie poprzez likwidację masy upadłości (majątku dłużnika).

 

Czym jest postępowanie o zatwierdzenie układu?

Postępowanie o zatwierdzenie układu jest jednym z czterech postępowań restrukturyzacyjnych określonych w ustawie Prawo restrukturyzacyjne. Wykorzystanie tej procedury umożliwia restrukturyzację zadłużenia poprzez negocjacje i zawarcie układu z wierzycielami. Jest to najmniej formalna procedura restrukturyzacyjna, pozwalająca dłużnikowi na osiągnięcie ugody z wierzycielami, bez konieczności zaangażowania sądu w cały proces. W takim postępowaniu należy działać poprzez doradcę restrukturyzacyjnego, który pełni wówczas rolę nadzorcy układu. Taka osoba jest odpowiedzialna za opracowanie planu restrukturyzacyjnego (czyli projektu układu), który jest następnie przedstawiany wierzycielom. Doradca odpowiada również za przygotowanie listy wierzycieli i ustalenie wszystkich zobowiązań dłużnika. Proponowany wierzycielom układ zazwyczaj zakłada takie kwestie jak odroczenie spłaty, rozłożenie długu na raty, redukcję zadłużenia czy zmianę zabezpieczeń wierzytelności.

Warto pamiętać, że postępowanie o zatwierdzenie układu może być prowadzone tylko w przypadku, gdy suma wierzytelności spornych nie przekracza 15% sumy wierzytelności. Wierzytelności sporne to takie wierzytelności, których istnienie lub wysokość dłużnik kwestionuje.

 

Obwieszczenie w Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Dzień układowy.

Gdy spis wierzytelności niespornych i spornych oraz wstępny plan restrukturyzacyjny zostaną opracowane, nadzorca układu ogłasza w KRZ obwieszczenie o ustaleniu dnia układowego. Przepisy ustawy prawo restrukturyzacyjne wiążą z tym dniem szczególne skutki. Już od dnia ogłoszenia dnia układowego obowiązuje zakaz wypowiadania umów najmu lub dzierżawy lokalu lub nieruchomości, gdzie prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa dłużnika, bez zgody rady wierzycieli. Nadzorca układu sporządza także spis umów o fundamentalnym znaczeniu dla prowadzenia przedsiębiorstwa dłużnika, które zostaną objęte zakazem wypowiadania. Dodatkowo, wprowadza się zakaz wszczynania egzekucji oraz obowiązek zawieszenia już toczących się postępowań egzekucyjnych dotyczących majątku dłużnika, a odnoszących się do wierzytelności objętych układem.

 

Propozycje układowe, głosowanie wierzycieli i zatwierdzenie układu przez Sąd.

Propozycje układowe przedstawia wierzycielom dłużnik, wskazując na to jak zamierza zrestrukturyzować istniejące zobowiązania, przykładowo poprzez redukcję wysokości wierzytelności lub odroczenie terminu wykonania świadczenia czy też rozłożenie zadłużenia na raty.

Następnie ustala się dzień układowy, a nadzorca układu gromadzi głosy od wierzycieli. Wierzyciele oddają swoje głosy za pomocą systemu teleinformatycznego Krajowego Rejestru Zadłużonych. Nadzorca układu jest zobowiązany do umieszczenia w KRZ karty do głosowania. Istnieje także opcja zwołania bezpośredniego zgromadzenia wierzycieli, na którym odbywa się głosowanie nad układem, a które przeprowadza nadzorca układu.

Następnie nadzorca układu zlicza głosy, a następnie sporządza sprawozdanie, w którym między innymi stwierdza, czy układ z wierzycielami dłużnika został przyjęty. Po uzyskaniu takiego sprawozdania stwierdzającego przyjęcie układu, dłużnik może złożyć do sądu wniosek o jego zatwierdzenie. Sprawozdanie nadzorcy układu jest obligatoryjnym elementem wniosku o zatwierdzenie układu.

Wniosek o zatwierdzenie układu składa do sądu dłużnik. Istotne jest, aby do wniosku dołączyć sprawozdanie nadzorcy i karty do głosowania. Sąd bada zgodność układu z przepisami prawa oraz ocenia, czy zostały spełnione wszystkie wymogi formalne do zatwierdzenia układu. W przypadku pozytywnej decyzji sądu, układ zostaje zatwierdzony, a dłużnik kontynuuje swoją działalność z uwzględnieniem nowych warunków spłaty zobowiązań.

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo restrukturyzacyjne, sąd powinien w terminie 2 tygodni od dnia złożenia wniosku o zatwierdzenie układu, wydać postanowienie w przedmiocie zatwierdzenia układu. Warto jednak zauważyć, że ten termin ma jedynie charakter orientacyjny, co oznacza, iż jego przekroczenie nie skutkuje żadnymi negatywnymi konsekwencjami ani dla sądu, ani dla uczestników postępowania. Niezadowolony z przyjęcia układu wierzyciel może złożyć zażalenie.

 

Podsumowanie

Zatwierdzenie układu ma istotne konsekwencje prawne dla dłużnika i wierzycieli. Dłużnik zobowiązany jest do realizowania postanowień układu, a wszelkie działania egzekucyjne zostają zawieszone. Wierzyciele z kolei zobowiązani są do akceptacji warunków układu, co może oznaczać pewne ustępstwa w zakresie spłaty zobowiązań.

Podsumowując, postępowanie restrukturyzacyjne o zatwierdzenie układu jest jednym z najprostszych i najmniej sformalizowanych postępowań restrukturyzacyjnych. Inicjatywa wszczęcia takiego postępowania spoczywa wyłącznie na dłużniku, który przy pomocy nadzory układu koordynuje cały proces, od przygotowania propozycji układowych do złożenia kompletnego wniosku o zatwierdzenie układu do sądu. Niewątpliwie kluczową rolę odgrywają rozmowy prowadzone między dłużnikiem a wierzycielami, natomiast zatwierdzenie układu przez sąd pozwala przedsiębiorstwu na nowy start i kontynuację działalności w poprawionych warunkach finansowych.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą spełniającym warunki do wszczęcia postepowania restrukturyzacyjnego i zastanawiasz się nad jego przeprowadzeniem, zapraszam do kontaktu poprzez formularz kontaktowy. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania oraz zaproponuję warunki współpracy z Kancelarią. Zespół doświadczonych prawników, zajmujących się prawem restrukturyzacyjnym i upadłościowym, służy pomocą i rozwiąże wszelkie wątpliwości związane z tym tematem.


Aleksandra Bożek