Postępowanie egzekucyjne.

Postępowanie egzekucyjne. 

Jest to postępowanie wykonawcze i ma na celu wyegzekwowanie należności od dłużnika na rzecz wierzyciela. Postępowanie prowadzone jest przez komornika sądowego. Wszczęcie postępowania inicjuje wierzyciel na podstawie wniosku o wszczęcie egzekucji oraz tytułu wykonawczego. Jak uzyskać tytuł wykonawczy i sporządzić wniosek o wszczęcie egzekucji? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań, postaram się udzielić poniżej.

Uzyskanie tytułu wykonawczego.

Pierwszym krokiem w celu uzyskania tytułu wykonawczego jest uzyskanie przez wierzyciela korzystnego wyroku sądu powszechnego. Następnie, gdy wyrok stanie się prawomocny, wierzyciel będzie mógł wystąpić do sądu z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności.

Kiedy wyrok staje się prawomocny? Na przykład wtedy gdy, dłużnik nie zaskarży go w ustawowym terminie lub jeśli dłużnik zaskarży nasz wyrok, ale sąd drugiej instancji utrzyma go w mocy. Inaczej mówiąc, orzeczenie sądu staje się prawomocne, jeżeli nie przysługuje już co do niego środek odwoławczy lub inny środek zaskarżenia.

Sąd nie nadaje klauzuli wykonalności z urzędu, a zatem wystąpienie ze stosownym wnioskiem jest konieczne, aby uzyskać tytuł wykonawczy. Jeśli jesteśmy stroną inicjującą postępowanie, za pierwszy taki wniosek w sprawie nie zapłacimy żadnej opłaty sądowej. Natomiast każdy kolejny wniosek o nadanie klauzuli wiązać się będzie z opłatą wysokości 20 zł za każde rozpoczęte 10 stron wydanego dokumentu.

Gdy otrzymamy już tytuł wykonawczy (tj. odpis wyroku sądu opatrzonego klauzulą wykonalności) możemy rozpocząć przygotowania do złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji.

Warto wskazać, że tytułem wykonawczym może być również akt notarialny wraz z postanowieniem sądu o nadaniu klauzuli wykonalności temu aktowi notarialnemu w zakresie obowiązku dłużnika wskazanego w akcie.

Wniosek o wszczęcie egzekucji – krok po kroku.

1. W pierwszej kolejności we wniosku należy oznaczyć właściwego miejscowo komornika sądowego. W większości przypadków komornikiem właściwym jest komornik z rewiru, w którym dłużnik ma miejsce zamieszkania (lub siedzibę). Ale już przy egzekucji z nieruchomości decyduje miejsce położenia nieruchomości dłużnika. Następnie, należy wskazać dane adresowe oraz dane identyfikujące (np. numer PESEL czy KRS) wierzyciela oraz dłużnika.

2. Pismo należy zatytułować: „Wniosek o wszczęcie egzekucji” oraz wskazać na podstawie czego domagamy się wszczęcia egzekucji. Przykładowo: 

W imieniu własnym, w oparciu o tytuł wykonawczy w postaci wyroku wydanego przez Sąd dla m.st. Warszawy w Warszawie, I Wydział Cywilny z dnia 01.01.2023 r., sygn. akt I C 123/23 wraz z klauzulą wykonalności nadaną w dniu 02.01.2023 r. w części co do pkt. 1 i 2 ww. wyroku, wnoszę o…”

3. Następnie, wskazujemy przeciwko komu komornik ma wszcząć i prowadzić egzekucję oraz w jakim celu. Przykładowo: 

…wszczęcie i prowadzenie egzekucji przeciwko dłużnikowi Janowi Kowalskiemu w celu wyegzekwowania kwoty 100.000,00 zł (stu tysięcy złotych) wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie”. 

4. Kolejnym krokiem będzie wskazanie komornikowi w jaki sposób ma prowadzić egzekucję przeciwko dłużnikowi. Przykładowo: 

…wszczęcie i przeprowadzenie egzekucji z rachunków bankowych dłużnika, których istnienie komornik ustali w toku postępowania egzekucyjnego (jeśli znamy numery rachunków bankowych dłużnika należy je podać),

…wszczęcie egzekucji ze wszystkich ruchomości znajdujących się we władaniu dłużnika, a także wszelkich innych ruchomości – w tym znajdujących się we władaniu osób trzecich – których Komornik ustali w toku postępowania egzekucyjnego (jeśli mamy wiedzę na temat tego jakie wartościowe ruchomości posiada w swoim majątku dłużnik, powinniśmy je wskazać),

…wszczęcie egzekucji ze wszystkich nieruchomości znajdujących się we władaniu Dłużnika, a których istnienie Komornik ustali w toku postępowania egzekucyjnego (jeśli mamy wiedzę na temat tego jakie nieruchomości posiada w swoim majątku dłużnik, powinniśmy je wskazać), 

…wszczęcie egzekucji z wszelkich przysługujących Dłużnikowi wierzytelności od osób trzecich, których istnienie Komornik ustali w toku egzekucji (jeśli mamy wiedzę na temat tego jakie wierzytelności posiada dłużnik również powinniśmy je wskazać),

…wszczęcie egzekucji z innych praw majątkowych w rozumieniu art. 909 k.p.c., których istnienie Komornik ustali w toku egzekucji.”

5. Następnie, należy wskazać na jaki rachunek bankowy komornik ma przekazywać egzekwowane kwoty oraz złożyć własnoręczny podpis i pamiętać o załączeniu tytułu wykonawczego w oryginale.  

6. Wniosek o wszczęcie egzekucji nie jest płatny. Dopiero po rozpoczęciu postępowania egzekucyjnego komornik wezwie nas do zapłaty tzw. „zaliczek” na poczet wydatków związanych z windykacją należności od dłużnika. W przypadku skutecznej egzekucji zaliczki zostają zwrócone wierzycielowi.


Należy jednak pamiętać, że czasami egzekucja może okazać się bezskuteczna. Dłużnicy nie zawsze dysponują majątkiem, który będzie w stanie zaspokoić pokrzywdzonego wierzyciela. Otrzymanie postanowienia o bezskuteczności egzekucji i umorzeniu postępowania egzekucyjnego, na szczęście nie musi oznaczać najgorszego. Prawidłowa analiza dokumentów w sprawie, w tym dokumentów otrzymanych od komornika, może okazać się pomocna przy znalezieniu rozwiązania problemu. Dłużnicy często w obawie przed egzekucją dokonują zbycia wartościowych składników majątku na osoby trzecie, a w takim przypadku z pomocą przychodzą np. instytucja skargi pauliańskiej lub inne przepisy szczególne uprawniające nas do dochodzenia wierzytelności od innych podmiotów w przypadku bezskuteczności egzekucji.

Jeśli szukają Państwo wsparcia w przygotowaniu wniosku o wszczęcie egzekucji lub prowadzeniu postępowania egzekucyjnego, zapraszam do kontaktu poprzez formularz kontaktowy. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania oraz zaproponuję Państwu warunki współpracy z Kancelarią.