Jak sprawdzić, czy Twój kontrahent nie jest w trakcie postępowania upadłościowego?

Jak sprawdzić, czy Twój kontrahent nie jest w trakcie postępowania upadłościowego?

W dzisiejszym świecie biznesu i transakcji handlowych sprawdzenie kondycji finansowej potencjalnego kontrahenta staje się kluczowym elementem przed podjęciem decyzji o udzieleniu kredytu, zawarciu umowy lub wszczęciu postępowania sądowego w celu dochodzenia należności. Szczególnie istotne staje się to w kontekście możliwości prowadzenia przez dłużnika postępowania upadłościowego lub restrukturyzacyjnego, które mogą znacząco wpłynąć na dalszy przebieg relacji gospodarczej. Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie narzędzi oraz procedur, które umożliwiają skuteczną weryfikację statusu dłużnika pod kątem postępowania upadłościowego, ale również restrukturyzacyjnego lub egzekucyjnego. Niewątpliwie, taka wiedza ma znaczenie dla prowadzenia bezpiecznych transakcji biznesowych.

 

Krajowy Rejestr Zadłużonych

Obecnie najlepszym narzędziem do sprawdzenia sytuacji potencjalnego kontrahenta lub dłużnika pod kątem upadłości lub restrukturyzacji jest portal publiczny Krajowego Rejestru Zadłużonych. Zapewnia on możliwość wyszukania ujawnionych postępowań upadłościowych, restrukturyzacyjnych lub postępowań o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej oraz egzekucyjnych. Portal pozwala również wyszukiwać i przeglądać obwieszczenia wymagane przez prawo upadłościowe oraz prawo restrukturyzacyjne. Z rejestru dowiemy się na przykład jaki sąd prowadzi postępowanie upadłościowe lub restrukturyzacyjne oraz kto został wyznaczony na syndyka lub nadzorcę sądowego. Wówczas – jako wierzyciel będziemy mogli się bezpośrednio skontaktować z takim syndykiem lub nadzorcą i ustalić wszelkie niezbędne informacje w sprawie.


Monitor Sądowy i Gospodarczy

Monitor Sądowy i Gospodarczy jest jednym z najważniejszych dzienników urzędowych w Polsce. Obecnie można w nim znaleźć kluczowe dane dotyczące podmiotów biorących udział w obrocie gospodarczym. Zgodnie z przepisami w MSiG, ogłasza się wszystkie wpisy do Krajowego Rejestru Sądowego, ogłoszenia wymagane przez kodeks spółek handlowych, ogłoszenia przewidziane przepisami kodeksu postępowania cywilnego oraz inne obwieszczenia i ogłoszenia, jeżeli ich ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym jest wymagane przez ustawy.

Analiza wpisów w tym oficjalnym dzienniku pozwala na ocenę wiarygodności finansowej danej firmy oraz jej aktualnej sytuacji ekonomicznej. Zważywszy na to, że przed zawarciem umowy – zwłaszcza dotyczącej znacznych kwot – takie sprawdzenie staje się kluczowe, analiza zawartości Monitora Sądowego i Gospodarczego może być uznana za nieodzowną dla przedsiębiorców prowadzących własną działalność gospodarczą.

 

Krajowy Rejestr Sądowy i Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej

W Krajowym Rejestrze Sądowym znajdziecie szereg podstawowych ale również istotnych informacji dotyczących Waszych kontrahentów lub dłużników, tj. m.in.:

  1. informacje identyfikacyjne, takie jak nazwa lub numer identyfikacji podatkowej,
  2. dane kontaktowe, tj. adres siedziby oraz adres e-mail,
  3. informacje o składzie zarządu lub rady nadzorczej spółki wraz z danymi personalnymi członków tych organów,
  4. informacje o kapitale zakładowym, takie jak wysokość kapitału zakładowego oraz informacje o jego strukturze (np. liczba i wartość akcji, udziałów),
  5. dane historyczne, tj. informacje o zmianach w rejestrze, takie jak zmiany nazwy, siedziby, składu organów zarządzających, itd.,
  6. informacje o postępowaniach sądowych, takich jak postępowania restrukturyzacyjne, upadłościowe lub egzekucyjne,
  7. informacje o tym, czy w spółce został ustanowiony kurator lub likwidator,
  8. oraz informacje o złożonych dokumentach finansowych.

Te dane pozwolą na dokładną weryfikację legalności działalności podmiotu, jego kondycji finansowej oraz struktury organizacyjnej. Informacje te są dostępne publicznie, co umożliwia sprawdzenie statusu prawnego i ekonomicznego przedsiębiorstwa.

Jeśli chodzi natomiast o osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, informacje dotyczące upadłości, postępowania naprawczego lub restrukturyzacyjnego można znaleźć poprzez przeglądanie wpisów w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

 

Przeglądarka dokumentów finansowych

Przeglądarka dokumentów finansowych to kolejny z rejestrów wybranych dokumentów, który prowadzony jest w formie elektronicznej. Każdy może bezpłatnie wyszukać i pobrać dokument finansowy podmiotu wpisanego do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Aby wyszukać dokument finansowy, taki jak na przykład sprawozdanie finansowe lub z działalności spółki, należy jedynie znać numer KRS kontrahenta.

 

Podsumowanie

Należy jednak pamiętać, że brak informacji o postępowaniu upadłościowym lub restrukturyzacyjnym nie oznacza automatycznie, że sytuacja majątkowa kontrahenta jest stabilna i można z nim bezpiecznie współpracować. Niektórzy dłużnicy mogą nie wdrażać procedur upadłościowych lub restrukturyzacyjnych ze względu na swoją sytuację finansową. Inni z kolei celowo opóźniają złożenie wniosku o upadłość, aby móc zaciągnąć nowe zobowiązania, których nie zamierzają spłacić.

Jeśli szukacie pomocy w analizie sytuacji finansowej kontrahenta lub odzyskaniu od dłużnika utraconych środków, zapraszam do kontaktu poprzez formularz kontaktowy. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania oraz zaproponuję warunki współpracy z Kancelarią. Zespół doświadczonych prawników służy pomocą i rozwiąże wszelkie wątpliwości związane z tym tematem.

Aleksandra Bożek